دهکده حسابداری
از ابتدا تا انتها درباره حسابداری 

یک چرتکه، یکی دو صفحه کاغذ، یک دفتر و  یک قلم، ابزار کار آنها بوده است تا حساب دخل وخرج یک واحد اقتصادی را ثبت کنند و به وضعیت مالی آن سر سامان ببخشند.

این افراد در قدیم عنوانشان «میرزا» بوده است. بعدها «دفتردار» نام گرفتند و امروزه به عنوان «حسابدار» فعالیت می کنند.البته نسل جدید به جای چرتکه ازماشین حساب یا ماشینهای الکترونیکی استفاده می کنند و سر و کارشان با کامپیوتر است اما این پیشرفت بیشتر شامل ابزار کار می شود نه نوع کار چون خیلی از آنها حسابداری را «تجربی» می دانند که باید به روش استاد شاگردی فرا گرفت و نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارد.

حال سوال انجاست که اکرحسابداری نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارد چرا از سال 1345رشته حسابداری در اموزشگاه عالی حسابداری شرکت ملی نفت ایران وسپس در دانشگاه تهران دایر گردید وامروزه نیز در بسیاری از دانشگاه های دولتی وغیر دولتی تدریس می شود؟ایا میتوان گفت که حسابداری در مفهوم امرورین ان با دفتر داری متفاوت است؟

در پاسخ باید گفت: که حسابداری یک فن است که در آن فرایند جمع اوری طبقه, بندی, ثبت وخلاصه کردن و تجزیه و تحلیل اطلاعات و تهیه گزارشهای مالی و صورتهای حسابداری در شکل های و مدلهای خاص انجام می گیرد تا افراد ذی نفع  درون سازمانی مثل مدیران سازمان یا برون سازمانی مثل بانکها مجمع, عمومی سازمان مورد نظر یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند به همین دلیل فردی که تحصیلات دانشگاهی ندارد بیشتر دفتر دار است تا حسابدار چرا که گزارش های این دسته از افراد مطابق استاندارد نیست وپردازش کافی نمی شود و بیشتر شامل تراز حساب ها است. برای مثال یک حسابدار تجربی نمی تواند به راحتی بین داراییهای کوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود یا نمی داند که چگونه باید معاملات ارزی را در دفاتر ثبت کند.

از سوی دیگر یک حسابدار متخصص در اینده می تواند مدیر مالی یک سازمان یا شرکت گردد, یعنی می تواند به مدیریت یک شرکت ایده بدهد که منابع موجودش را در چه راه هایی سرمایه گذاری کند تا استفاده بهینه نماید,  یا اگر شرکت به منابع مالی جدیدی نیاز داشت  یک مدیر مالی بر اساس دانش اکادمیک خود میتواند بگوید که ازچه طریقی باید تامین مالی شود در حالی که مجموع این فعالیت ها خارج از توانایی یک حسابدار تجربی ست.                                                                          

 توانایی های لازم

رشته حسابداری از جمله رشته هایی است که از داوطلبان سه گروه ازمایشی ریاضی و فنی علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می پذیرد و در ازمون هر سه گروه نیز درس ریاضی به عنوان مهمترین درس این رشته مطرح است  در واقع داشتن شم ریاضی در رشته حسابداری از اهمییت بسیاری بر خوردار است همچنین یک حسابدارباید به خوبی گزارش کارهای خود را ارائه دهد بنابر این باید به ادبیات فارسی مسلط بوده و نگارش خوبی داشته باشد همچنین دانشجوی این رشته باید تحمل ساعت ها کار در پشت یک میز و صندلی وسر کار داشتن با اعداد و ارقام را داشته باشد و دقیق و منظم باشد تا در جمع بندی اعداد دچار مشکل نگردد ودر نهایت انکه یک حسابدار برای موفقیت در این دنیای پر از رقابت و تغییر تحول باید با اخلاق مبتکر صبور و منضبط باشد.

 موقعیت شغلی در ایران

فرصت های شغلی یک حسابدار بسیار گسترده است واز پایین ترین سطح تا بالاترین سطح را در بر میگیرد به همین دلیل با اینکه در داتشگاه های مختلف کشور اعم از دولتی, غیر انتفاعی وازاد دانشجویان بسیاری در رشته حسابداری تحصیل می کنند اما تعداد فارغ التحصیلان بیکار این رشته از بیشتر رشته ها کمتر است .چون از یک موسسه کوچک گرفته تا بزرگترین کارخانه های کشور حداقت برای تهیه اظهار نامه مالیاتی به حسابدار نیازمند هستند.

 درس های این رشته در طول تحصیل:

دروس پایه:

روانشناسی عمومی, جامعه شناسی, اصول علم اقتصاد, ریاضیات پایه, ریاضیات کاربردی, امار کاربردی ,مبانی کاربرد کامپیوتر, پژوهش وعملیات, مالیه عمومی, روش تحقیق

دروس اصلی تخصصی

اصول حسابداری, حسابداری میانه, حسابداری پیشرفته, صنعتی, حسابرسی, حسابداری مالیاتی, اصول تنظیم و کنترل بودجه ,مدیریت مالی, مباحث جاری حسابداری, متون حسابداری

منبع: www.sppcco.com

 

پیشینه

 

حسابداری دانشگاهی عمرش بالغ بر پانصد سال است و با نام لوکا پاچیولی (1495 میلادی) آغاز شده است. حسابداری مانند هر دانش دیگری در طول عمر پر فراز و نشیب خود تغییرات زیادی داشته است. از مهم ترین تغییرات حسابداری در طول پانصد سال گذشته تغییر ماهیت نظری آن است. حسابداری دانشگاهی در چهارصد سال اول عمر خود عمدتاً رویکردی تکنیکی و فنی داشته است. در اوایل سده بیستم اولین مباحث نظری در حوزه حسابداری مطرح و وجه علمی بودن آن به مذاق بحث گذاشته می شود. در طول دهه های آغازین سده بیستم مباحث نظری و فلسفی جدی در خصوص تعلق حسابداری به یکی از حوزه های معرفت بشری رواج داشته است. این مجادلات در طرح تخصیص حسابداری به یکی از حوزه های علم یا فن یا هنر به اوج خود میرسد. در اواسط سده بیستم و با احاطه مکتب مثبت گرایی (پازیتیویسم) بر فضای دانشگاهی جهان، نظریه های حسابداری مثبت گرایانه به ظهور میرسد. ضعفهای بنیادین نظریه های مثبت گرایانه در ظرف کمتر از ربع قرن آشکار می شود و حسابداری به تبع سایر محافل علمی وارد دنیای جدید جستارهای فلسفی و نظری می شود. طرح حسابداری انتقادی یا امثال آن نشانه این تحول نظری در حسابداری است.

حسابداری در ایران

حسابداری در ایران در حوزه نظری تحت تاثیر جریانات پازیتیویسم رشد کمی زیادی کرده است و پایه گذاری تحصیلات تکمیلی با این نگاه به حسابداری صورت گرفته و توسعه یافته است. با این وصف تعریفی از حسابداری در ایران غالب است که مضمون و محتوای آن صرف نظر از چینش یا تفاوت ظاهری الفاظ آن برای همه دانش آموختگان حسابداری ایران شناخته شده است. بر اساس این تعریف: حسابداری عبارت است از فرآیند شناسایی، جمع آوری، ثبت، طبقه بندی، تلخیص، گزارشگری، و تحلیل رویدادهای مالی یک شخصیت اقتصادی در یک دوره مالی معین بر اساس واحد پول ملی. این تعریف ترجمه کاملی است از تعاریف مختلفی که از حسابداری در عصر پازیتیویسم یعنی دهه های 40 الی 60 سده پیشین در دنیا رواج داشته است.لازم به ذکر است حسابداری شاخه های گوناگون دارد.شادروان" سجادی نژاد"و همچنین شادروان عرفانی و دکتر عزیز نبوی از بنیانگذاران حرفه حسابداری در ایران بشمار میروندکه با تاسیس مدرسه عالی حسابداری شرکت ملی نفت و موسسه عالی خسابداری توانستند بیش از 6000دانش آموخته رشته های حسابداری - حسابداری دولتی و حسابرسی پرورش دهند.

دفاتر حسابداری

.........دفاتر تجارتی

.........دفتر کل

.........دفتر روزنامه

.........دفتر معین

.........دفتر تفضیلی

دفاتر حسابداری علاوه بر موارد ذکر شده شامل دفاتر دیگری نیز میباشد اما بطور کل و عانمیانه از این دفاتر نام برده میشود. دفاتر اصلی حسابداری که مورد قبول اداره دارایی میباشد شامل دفتر روزنامه و دفتر کل میباشد. قابل توجه اینکه اطلاعات مالی از تراز و اسناد حسابداری به دفتر روزنامه بصورت روزانه منتقل و معمولا به صورت هفتگی از دفتر روزنامه به کل منتقل میشود.

منبع : ویکی پدیا

 

 

پثشنهاد: می توانید از این سایت هم کمک بگیرید: shirmard2005.blogsky.com

[ پنجشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۹ ] [ 14:42 ] [ محمدحسین اکبریان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

ضمن عرض سلام خدمت بازدید کنندگان عزیز امیدوارم از وبلاگ خوشتون بیاد
هدف اطلاع رسانی در مورد پاره ای از مسائل پیرامون حسابداری و حسابرسی است
با نظرات خودتون ما را یاری کنید